ŞARTLAR VE KOŞULLAR

Web-sitemiz üzerinden satın almış olduğunuz ürünlerin, kullanılmamış ve yıkanmamış olması şartıyla, değişim ve iade süresi teslim tarihinden itibaren 14 gündür. 

Değişim ve iadelerde, kargo ücreti göndericiye aittir. Olası sorunları önlemek adına, gönderimlerinizi yaparken kargo paketinizden çıkan sipariş kağıdını eklemeniz gerekmektedir.

Aksesuarlarda iade ve değişim kabul edilmemektedir.

İade süresi, siparişin elinize ulaştığı tarihten itibaren 14 gündür. 14 günü aşmış iade talepleriniz kabul edilmeyecek, adresinize alıcı ödemeli olarak gönderilecektir.

  • Kredi/Banka kartı ile yaptığınız ödemeler; taksitli ise taksitli olarak, tek çekim ise tek çekim olarak 2 ile 10 gün içerisinde ödemeyi yapmış olduğunuz kartınıza iade edilecektir.
  • Havale, Kapıda Nakit ya da Kapıda Kredi Kartı olarak yaptığınız ödemeler, iadenin yapılmasını istediğiniz banka hesap ismi ve IBAN bilgisini bildirdiğiniz tarihten itibaren 2 ile 10 gün içerisinde hesabınıza iade edilecektir.

 

Değişim için gönderdiğiniz ürünlerde; ürün tarafımıza ulaşınıp incelendikten sonra, sipariş verdiğiniz telefon numaranıza gönderdiğiniz ürün bedeli tutarında "Hediye Çeki" kodu SMS olarak gelecektir. Bu hediye çekinizi siparişinizi tamamlarken aşağıdakı kırmızı işaretli kısıma size gelen kodu yazarak kullanabilirsiniz.

 

Instagram ya da Whatsapp üzerinden oluşturduğunuz siparişlerde değişim süresi teslim tarihinden itibaren 3 gündür. Bu kanallardan oluşturulan siparişlerde iade kabul edilmemektedir.

Değişim ve iade için göndereceğiniz ürünlerde, aldığınız özenle gönderim yapmanızı rica ederiz.

 

 

İADE TALEBİNİ NASIL OLUŞTURABİLİRİM?

1. Üye girişi yaparak "Hesabım" bölümünden "İade Taleplerim" i tıklayın ve "Yeni Talep Oluştur" seçeneği ile ilgili alanları eksiksiz doldurun.

2. Talebinizi kaydettikten sonra iadenizi istediğiniz kargo firması ile gönderebilirsiniz. İade ve değişimlerde kargo ücreti müşterilerimize aittir.

Üyeliğiniz bulunmamakta ise; faturanızın üzerine İade talebinizi yazarak ürünü tarafımıza göndemeniz gerekmektedir. Üyeliğinizin bulunmamasından dolayı tarafınıza iade bilgilendirme mailleri gönderilememektedir.

 

* İadeler ve değişimlerde ürün gönderirken kargo ücreti müşteriye aittir.